Pareizticīgo baznīca 8. augustā piemin svētos Trofimu, Teofilu. Tautas kalendārā 8. augustā tiek svinēta Bezmiega diena. Šos svētkus jau izsenis pavada dažādas tradīcijas un rituāli, tostarp tādi, kuru mērķis ir piesaistīt bagātību.
Pastāv arī dažādi aizliegumi, kuru ievērošana ir ārkārtīgi svarīga, lai pasargātu ģimeni no nelaimēm un nedienām.
Ko jūs varat darīt 8. augustā
Mūsu senči centās paspēt izdarīt pēc iespējas vairāk lietu, tāpēc šajā dienā cēlās pirms rītausmas.
Pastāvēja ticējums, ka tas, kurš Trofima dienā ir slinks un guļ gultā, paliks izsalcis visu gadu. Parasti viņi strādāja līdz pusdienlaikam, jo baidījās no lauku gariem, kas varēja kaitēt viņu veselībai vai pat nogalināt.
Saimnieces nodarbojās ar cepšanu. Parasti viņas cepa pīrāgus no avenēm. Tika uzskatīts, ka tam, kurš 8. augustā nogaršo aveņu pīrāgu, veiksies mīlestībā. Taču nedrīkstēja ēst neapstrādātas ogas, jo mīlestība varētu novērsties.
Meitenes mazgāja seju ar aveņu sulu, lai satiktu savu mīlestību. Trofima Bezmiega dienā labi veiksies mājas uzkopšana, ēdiena gatavošana vai citi darbi. Kas godīgi strādā, tam drīz vien ļoti paveiksies.
Labi ir iepirkties veikalos, kā arī apmeklēt kosmētiķus, frizierus un veikt manikīru. Noderīgas būs arī vannas procedūras. Naktī uz 8. augustu zem spilvena jāieliek kaut kas no dzelzs: atslēga vai galda piederums – tas ir spēcīgs amulets no ļaunajiem spēkiem.
Par īpaši stiprām tika uzskatītas laulības, kas noslēgtas Trofima Bezmiega dienā.
Ko tu nedrīksti darīt 8. augustā
Aizliegts gulēt ilgi un visu dienu slinkot – visu gadu būs jāguļ.
Šajā dienā arī saimnieces devās mežā sēņot un ogot, ko glabāja ziemai ievārījuma veidā vai kaltēja.
Tiek uzskatīts, ka aveņu ogas šajā laikā ir īpaši noderīgas, tāpēc tās ir vērts novākt turpmākai lietošanai jebkurā formā, jo visu gadu uz priekšu tās var izārstēt cilvēku no gandrīz jebkuras slimības un vienkārši dot viņam papildu spēku.
Tika apgriezti izbalējuši rožu pumpuri. Turpinājās arī darbs uz lauka: zemnieki nopļāva maizes vārpas, salika kaudzēs un veda mājās. Bija ierasts palīdzēt tiem ciema biedriem, kuri neievēroja ražas novākšanas termiņu.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- 6 padomi, pēc kuriem jūs nebaidīsities mazgāt ziemas jaku veļas mašīnāby Anna Kalniņa
- Garšīgākās kotletes no PSRS laikiem, kuras kādreiz pasniedza katrā ēdnīcā – viss triks ir kotletes iekšpusēby Oskars Andersons
- Šādi gatavotu zivi nebūsiet ēduši – viss garšas noslēpums ir īpašajā apvalkā, kurš saglabās filejas sulīgumuby Oskars Andersons